Marka Tescil  
 
     
     Marka, bir işletmenin tüm varlıklarını temsil eden ayırt edici bir işarettir.

     Pazarlama stratejileri ve büyümenin temelinde, müşteriler için bir marka inşa etmek yatmaktadır.
    Marka tescilleri sırasında en önemli konu, markanın seçimi ile marka tescilinin kapsayacağı malların ya da hizmetlerin saptanmasıdır.

     Markanın başkaları tarafından tescil ettirilmiş ya da kullanılan markalardan ayırt edilebilecek şekilde farklı olması gerekmektedir.         
     Marka çalışmalarına başlamadan önce firmanızın faaliyet gösterdiği sektör, rakipler, pazar yapısı, kaynaklar ve en önemlisi müşterilerin incelenmesi gerekir.
     Bu çalışmalar için marka oluşturma konusunda firmamızdan danışmanlık yardımı alınabilir.
  
     

MARKA;
     Benzer ürünleri ya da hizmetleri başkalarının ürün ya da hizmetlerinden ayırt etmek üzere kullanılan ya da belirli bir hizmetin sunulması sırasında kullanılan AYIRT EDİCİ İŞARET marka olarak tanımlanmaktadır.
    Sözcükler, Sayılar, Harfler, Şekiller, Ürünün Şekli veya Ambalajı ile bunların birlikte sunuluşları marka olarak değerlendirilmektedir.

     Marka koruması, ürün ya da hizmetlerinde marka kullanan marka sahiplerini koruyan bir sistemdir.
     Marka tescilinin amacı, özel yasa ile getirilen korumadan yararlanmak anlamındadır.

     Başkası tarafından kullanılan tescilsiz bir markanın, hak sahibi olmayan bir kişi tarafından tescil için başvuru yapılması veya tescil ettirilmesi hallerinde, gerçek marka hakkı sahibinin itiraz etme veya dava açarak tescili iptal ettirme yetkisi vardır.

     Herhangi bir ürün için kullanılmak üzere bir marka seçimi sırasında dikkat edilecek en önemli konu, seçilen işaretin diğer markalardan farklı olmasıdır.
     Marka tescili sırasında en önemli konu, markanın seçimi ile marka tescilinin kapsayacağı malların ya da hizmetlerin saptanmasıdır.      
   
   Markanın başkaları tarafından tescil ettirilmiş ya da kullanılan markalardan ayırt edilebilecek şekilde farklı olması gerekmektedir.
 
     
     Marka tescilleri ile sağlanan koruma, tescil edilecek marka ve markanın kullanılacağı mallar ile sınırlı olduğu için, mal (ürün, eşya) listesi hazırlanırken, gerçek iş konusuna uygun olarak hazırlanmalıdır.

     Markanın tescil tarihinden itibaren, beş yıl içinde mal listesinde yazılı mallarda kullanılması zorunlu olduğu ve markanın kullanılmadığı mal için, istek üzerine mahkemece iptal edilebileceği de değerlendirilmelidir.
     

 

     
     
Marka, patent, faydalı model, Türk patent enstitüsü, tse, buluş, sembol, icat, keşif, marka tescili, marka tescil işlemi
 
     

       
 

Web site içeriği ve materyaller MARDATA Bilişim ve Yazılım'ın yazılı izni olmadan kullanılamaz.

 
     
  MARDATA Bilişim ve Yazılım  
  bilgi@mardata.com.tr    www.mardata.com.tr  
  Tüm Hakları Saklıdır.   Copyright © 2017  
 
 Bu site  www.mardata.com.tr  içerik yönetim sistemi ile hazırlanmıştır.